SZCZYTNO. Podsumowanie zdarzeń w ruchu drogowym na terenie powiatu.

W miniony weekend funkcjonariusze szczycieńskiej jednostki pracowali na miejscu zdarzenia samochodu z pociągiem, które mogło zakończyć się poważniejszymi skutkami. Ponadto na drogach powiatu nie brakowało kierowców bez uprawnień, posiadających zakazy prowadzenia pojazdów lub znajdujących się w stanie nietrzeźwości.

DŹWIERZUTY

W piątkowy wieczór (05.01.2024 r.) przed godziną 20:00 funkcjonariusze drogówki w Dźwierzutach zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu marki Mazda. Policjanci wyczuli od mężczyzny zapach alkoholu i zbadali go alkomatem. 33-latek „wydmuchał” ponad promil alkoholu. Ponadto w trakcie sprawdzania danych mężczyzny w systemie okazało się, że posiada on zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi na okres 3 lat. Mieszkaniec gminy Dźwierzuty niebawem stanie przed sądem, aby ponieść konsekwencje swoich czynów.

JERUTY/ŚWIĘTAJNO

W sobotni ranek (06.01.2024 r.) przed godziną 9:00 oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki otrzymał zgłoszenie o zderzeniu samochodu marki Mercedes z pociągiem na niestrzeżonym przejeździe kolejowym pomiędzy Jerutami a Świętajnem. Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia ustalili, że 31-letni mieszkaniec gminy Świętajno nie dostosował techniki jazdy do panujących warunków na drodze. Mężczyzna nie zatrzymał się przed przejazdem kolejowym i wjechał na niego, zajmując jego część. Kierowca mimo próby zjechania z przejazdu nie opuścił go i wraz z 40-letnim pasażerem wysiedli z samochodu przed zderzeniem z pociągiem Intercity relacji Szczecin-Białystok. W trakcie zdarzenia w pociągu było około 150 pasażerów i nikt nie odniósł żadnych obrażeń. Maszynistą był 59-letni mieszkaniec województwa podlaskiego, który był trzeźwy. Kierowca samochodu również został zbadany alkomatem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, który wykazał, że mężczyzna był trzeźwy. Policjanci zatrzymali 31-latkowi prawo jazdy z uwagi na popełniony czyn.

TYLKOWO

Tego samego dnia przed godziną 12:00 w Tylkowie policjanci drogówki dokonywali kontroli prędkości, w wyniku której zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu marki Audi. W trakcie przeprowadzania czynności mundurowi ustalili, że 34-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego posiada zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych obowiązujący przez 3 lata. Ponadto „kierowca” podróżował samochodem pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień. Mężczyzna będzie musiał odpowiedzieć przed sądem za popełnione czyny.

ROZOGI

W sobotnie popołudnie (06.01.2024 r.) policjanci drogówki w Rozogach zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu marki BMW, którzy przekroczył dozwoloną prędkość o 22 km/h. W trakcie przeprowadzania kontroli drogowej mundurowi ustalili, że 36-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego podróżował samochodem pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Funkcjonariusze sporządzili dokumentację do sądu w związku z popełnieniem przestępstwa.

Za niestosowanie się do decyzji organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, mężczyzna podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub do 2 lat pozbawienia wolności.

SZCZYTNO

W niedzielę (07.01.2024 r.) po godzinie 19:00 oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki otrzymał zgłoszenie dotyczące kierowcy, który nie ma ukończonych 18 lat i nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Policjanci na Placu Juranda w Szczytnie zauważyli wskazany w zgłoszeniu samochód marki Audi, którego kierowcą był 16-letni mieszkaniec Szczytna. W samochodzie znajdował się także ojciec 16-latka. 50-letni mieszkaniec gminy Szczytno został zbadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, który wykazał, że jest on nietrzeźwy. Drugim pasażerem był również nietrzeźwy 42-letni mieszkaniec gminy Szczytno. W trakcie przeprowadzania interwencji 42-latek nie wykonywał poleceń funkcjonariuszy i utrudniał jej przeprowadzenie, w związku z czym policjanci sporządzili wniosek do sądu o ukaranie mężczyzny za popełnione wykroczenia. 16-latek odpowie przed Sądem Rodzinnych i Nieletnich w Szczytnie za kierowanie samochodem bez uprawnień. Natomiast 50-latek będzie musiał ponieść konsekwencje za udostępnienie samochodu swojemu synowi.

źródło: KPP w Szczytnie