Banie Mazurskie. Wyjątkowy jubileusz Pani Czesławy

Szanowny Państwo, staramy się, aby Mazurska Fala docierała do różnych części naszego regionu i o ile będzie to możliwe, to postaramy się, aby przekazywać informacje z ciekawych miejsc, wydarzeń i przede wszystkim przedstawiać ludzi, mieszkańców naszej mazurskiej ziemi, którzy są najważniejsi. 9 sierpnia dotarliśmy do gminy Banie Mazurskie, aby złożyć najserdeczniejsze życzenia pani Czesławie Jankowskiej, która dwa dni wcześniej, obchodziła swoje setne urodziny.

Obchody tego wyjątkowego wydarzenia, rozpoczęły się we wtorek o godzinie 8.00 uroczystym nabożeństwem, sprawowanym w intencji Jubilatki w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Baniach Mazurskich. Po Mszy Świętej, obecny na nabożeństwie Henryk Żuchowski, Dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Olsztynie, odczytał list gratulacyjny od Prezesa KRUS dla szanownej jubilatki, natomiast w imieniu własnym oraz instytucji, którą reprezentował, przekazał pani Czesławie moc serdecznych życzeń i przede wszystkim zdrowia na kolejne lata życia.

Po Mszy Świętej odbyło się urodzinowe przyjęcie, w którym wzięły udział dzieci, wnuki, prawnuki i przyjaciele pani Czesławy. Jak na taką uroczystość przystało był tort, moc prezentów i kwiatów oraz życzenia kolejnych długich i szczęśliwych lat życia.

Pani Czesława Jankowska urodziła się 7 sierpnia 1922 roku w miejscowości Lipniak w parafii Becejły na Suwalszczyźnie. Była najmłodsza z trojga rodzeństwa. W czasie okupacji poznała swojego przyszłego męża, który pochodził z miejscowości Dębiak w parafii Puńsk. Ślub wzięli w 1945 roku i przenieśli się do opuszczonego mazurskiego gospodarstwa w gminie Banie Mazurskie, na którym wspólnie pracowali aż do roku 1978, do momentu śmierci męża pani Czesławy. Gospodarstwo zostało przekazane dla syna Jana, a obecnie zarządzą nim i pracuje jego syn Rafał, który na co dzień opiekuje się również swoją babcią.

O swojej babci mówi, że nie ma czasu na nudę. Wstaje o piątej rano i kładzie się spać przed 22, bo jak mówi babcia Czesława, „Kto długo śpi, ten krótko żyje”. Pani Czesława ściśle przestrzega post określony kalendarzem liturgicznym, ale poza nim na co dzień nie ma określonej diety, a jej ulubionym przysmakiem jest boczek. Sposób na zdrowy tryb życia i długowieczność? Pan Rafał mówi, że jednym z nich jest całkowite odizolowanie się od oglądania telewizji, które niewątpliwie wpływa na mniej stresowy tryb życia.

Syn Pani Czesławy Jan opowiada, że jego mama ma jeszcze na tyle dobry wzrok, że potrafi domownikom zrobić skarpety na zimę, która w tej części naszego regionu, należy do chłodniejszych

Obecny na tej ważnej uroczystości Dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Olsztynie Henryk Żuchowski zaznacza, że w naszym kraju każdy stulatek może liczyć na specjalny dodatek za wiek, czyli świadczenie honorowe. Od 1 marca dla nowych stulatków wynosi on ponad 4,5 tys. zł. W województwie warmińsko-mazurskim świadczenie honorowe z KRUS-u otrzymuje 46 osób. Co roku w naszym województwie około 10 osób przekracza 100 lat. Świadczenie wypłacane jest z urzędu, co miesiąc, do końca życia, oprócz normalnej emerytury czy renty. Specjalny dodatek może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego, ale wówczas niezbędne jest złożenie wniosku o świadczenie honorowe.

Pani Czesławie zespół Mazurskiej Fali składa serdeczne życzenia szczęścia i pomyślności oraz zdrowia, bo jak mówi szanowna jubilatka, to radość życia i zdrowie w dzisiejszym świecie jest najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *