SZCZYTNO. Kolejny nieodpowiedzialny kierowca – złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów

Policjanci ze szczycieńskiej „drogówki” zatrzymali w poniedziałek 6 lutego około godziny 16:00 w miejscowości Gisiel, gm. Dźwierzuty do kontroli drogowej samochód marki Volkswagen. Za kierownicą pojazdu siedział 46-letni mieszkaniec gminy Dźwierzuty.

Policjanci sprawdzili mężczyznę w systemach informatycznych. Okazało się, że mężczyzna posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów kat. B. Zakaz obowiązywał go od października 2020 roku przez kolejne 36 miesięcy. O losie 46-latka zadecyduje sąd. Złamanie takiego zakazu jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 5.

Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym. Sąd orzeka do wobec osób, które złamały prawo w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego, czyli za spowodowanie wypadku drogowego, katastrofy w komunikacji, bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwo, a najczęściej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Zdarza się również, że sąd orzeka zakaz wobec osoby, która lekceważy obowiązujące przepisy i pomimo braku uprawnień nagminnie wsiada za kierownicę. Gdy sprawca narusza ten zakaz popełnia przestępstwo. Grozi za to kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

zdj. ilustracyjne, niezwiązane z tematem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *