SZCZYTNO. Policja ostrzega przed cyberprzestępcami

Do szczycieńskich policjantów zgłosiły się osoby, które padły ofiarami oszustów działających na portalach sprzedażowych oraz na rynku kryptowalut. Mężczyzna i dwie kobiety stracili swoje oszczędności. Ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozwagi, bo przestępcy posługują się różnymi legendami, ale ich cel jest jeden. Chodzi o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi urządzenia i dzięki niej zdobyć dane do konta bankowego. Przy pomocy aplikacji zdalnego pulpitu przestępcy przejmują całkowitą kontrolę nad danymi, a następnie w dowolny sposób zarządzają kontem swojej ofiary – kradną oszczędności, a nawet zaciągają kredyty.

 

Do szczycieńskich policjantów zgłosiły się trzy osoby, które padły ofiarami oszustów internetowych. Z 22-letnią mieszkanką Szczytna skontaktował się telefonicznie mężczyzna, który obiecał jej duży i łatwy zysk na rynku kryptowalut. Jedyne co musiała zrobić, to wysłać swoje oszczędności na wskazane przez mężczyznę konto bankowe. Młoda kobieta straciła prawie 2 tys. złotych.

Podobnie było w przypadku 32-letniego mieszkańca gminy Dźwierzuty. Z 32-latkiem, również telefonicznie, skontaktował się mężczyzna, z obcobrzmiącym akcentem. Poinformował go, że na platformie, na której poszkodowany mężczyzna zakupił akcje uzbierała się duża kwota pieniędzy. Poinformował, że chce przelać mu całą sumę, jednak potrzebuje jego danych oraz zdjęcia dowodu osobistego. Dodatkowo polecił mężczyźnie zainstalowanie aplikacji AnyDesk. 32-Latek postąpił zgodnie ze wskazówkami swojego rozmówcy i w wyniku tego stracił ponad 20 tys. złotych.

Szczycieńscy śledczy wyjaśniają również sprawę oszustwa, do którego doszło na jednym z portali sprzedażowych. 44-Letnia mieszkanka gminy Jedwabno wystawiła ogłoszenie dotyczące sprzedaży książek. Tego samego dnia otrzymała wiadomość z informacją, że zamówienie zostało opłacone. Kobieta musiała jedynie wypełnić formularz, by otrzymać pieniądze za sprzedaż książek oraz zainstalować aplikację AnyDesk. Otrzymała w wiadomości link, który przekierował ją na stronę formularza. Tam podała swoje dane, a następnie zalogowała się na stronę banku. Następnie 44-latka otrzymała sms-a potwierdzającego zlecenie transakcji. W wyniku działania oszusta, kobieta straciła ponad 10 tys. złotych.

Policja oo raz kolejny apeluje o rozwagę podczas wykonywania operacji finansowych. Pamiętajmy, że oszuści cały czas modyfikują swoje metody, których celem jest wyłudzenie pieniędzy.

Nigdy pod żadnym pozorem nie instalujmy proponowanych nam przez nieznajomych programów na swoich urządzeniach. Nie otwierajmy również podesłanych nam linków. Nie przekazujmy nieznajomym swoich danych osobowych oraz danych dostępowych do kont bankomatowych. Zachowujmy zdrowy rozsądek, a wobec obcych bądźmy nieufni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *