SZCZYTNO. Pierwsze miejsce dla Palmy Wielkanocnej z SOSW

Nie tylko w Łysych i Rozogach, ale i w Szczytnie od kilku lat jest organizowany konkurs na Palme Wielkanocną, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ideę tego wydarzenia zapoczątkował ksiądz Andrzej Preuss i jest ona nadal kontynuowana w Kościele pw. WNMP w Szczytnie. W tym roku udział w konkursie wzięło udział aż 100 palm. Zwyciężyła wykonana przez uczniów i nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szczytnie.

Było to bardzo spontaniczne działanie – opowiada o wydarzeniu ks. Andrzej Adamczyk, proboszcz parafii pw. WNMP. Ktoś zaproponował, żeby ponownie zorganizować w tym roku konkurs na Palmę Wielkanocną i wszystko ruszyło na pełnych obrotach. – Ustalono, żeby wydarzenie miało miejsce podczas niedzielnego nabożeństwa dla dzieci. Radość była niesamowita, ponieważ już na krótko przed Mszą Świętą, przed godziną 11.30, świątynia była wypełniona dosłownie po brzegi – wspomina z nieukrywaną radością proboszcz parafii.

Właściwie wszyscy uczestnicy konkursu stanowiły dzieci, które w tym dniu przyniosły do świątyni przygotowane przez siebie, niekiedy z pomocą dorosłych, palmy wielkanocne. Były jednak i takie, które zostały wykonane w zespole. Jedna z nich była dziełem uczniów i nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szczytnie. Do kościoła przyniosła ją Julia Kobylańska wraz ze swoją mamą Justyną.

Nie spodziewałam się, że zajmie jakieś miejsce. Była wyjątkowa, bo nad jej stworzeniem stało kilkanaście osób – uczniowie, nauczyciele i personel pomocniczy – wspomina pani Justyna. Wzięłam ją z naszego ośrodka i zaniosłam wspólnie ze swoją córką Julią, która uczy się w SOSW. Jakie było dla nas wielkie zaskoczenie i niesamowita radość, gdy ogłoszono wyniki i wszyscy w kościele dowiedzieli się, że palma z naszego SOSW zajęła pierwsze miejsce. Na pewno za rok ponownie przyniesiemy kolejną!

Jedna z nauczycielek szczycieńskiego ośrodka dodała, że sukces związany z palmą miał podwójny wymiar: zajęcie pierwszego miejsca i dzień, w którym to się wydarzyło, ponieważ w niedzielę 2 kwietnia był obchodzony Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

O wydarzeniu i bardzo dużym zainteresowaniu po nabożeństwie proboszcz parafii poinformował księdza Andrzeja Preussa. – Największą radość sprawiła mu przede wszystkim ilość uczestników i zainteresowanie tym wydarzeniem. Ksiądz Preuss dodał, że konkursy na Palmę Wielkanocną były organizowane już wcześniej, gdy był proboszczem, ale nie przypuszczał, że z czasem nabierze to takiego rozmachu – opowiedział o spotkaniu z ks. Andrzejem proboszcz parafii

Nieodzowną częścią obchodów Niedzieli Palmowej jest procesja wokół kościoła z postaciami nawiązującymi do tego wydarzenia. Są apostołowie i Jezus na osiołku, który ma na imię Lopez i pochodzi z sąsiedniego powiatu. Tę tradycję wprowadził wcześniej ksiądz Andrzej Preuss. Od kilku lat Lopez jest przywożony aż z Babięt z gospodarstwa pani Eulalii i bierze udział w Niedzieli Palmowej jako osiołek, na którym Jezus wjechał do Jerozolimy

fot. parafia pw. WNMP w Szczytnie

Więcej FOTO (kliknij)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *